Triky, ako pred Vianocami vyčistiť okná

Čistenie okien sa nezdá zložité. Často nás však pri začatí tejto činnosti rozčúli, že rámy nie sú také čisté, ako by sme chceli, a na oknách sú šmuhy. Pozrite si 7 účinných trikov, ktoré zmenia tvár vášho pred prázdninového upratovania.

1. Pripravte okná na čistenie

Samotné umývanie je samozrejme najdôležitejšie, no dôležité je aj ich pripraviť na čistenie. V prvom rade musíte mať ľahký prístup na pracovisko. Presuňte nábytok podľa potreby a postavte rebrík. Odstráňte závesy, záclony alebo žalúzie. Je to skvelý čas na ich pranie (záclony, závesy). Je ťažké si predstaviť, že by na lesklých oknách vešali zatuchnuté materiály.

Teraz si vezmite… vysávač. Áno, toto zariadenie bude pre túto fázu najlepšie. Odstráňte pavučiny, nečistoty z parapetu, „trosky“ v rámoch. Teraz môžete umývať!

2. Efektívne umývanie rámov

Vyčistenie okien sa javí ako vrchol celého procesu, no nesmieme zabudnúť ani na čistenie okenných rámov. Vo väčšine prípadov stačí voda s trochou saponátu a dôkladné čistenie mäkkou handričkou alebo špongiou. Pozor! Nepoužívajte žiadne abrazívne príslušenstvo, ako sú škrabky. Môžete zničiť rámy. Buďte opatrní aj pri výbere zdrojov. Vyberte si produkty (napr. čistiace vody) výhradne určené na plasty. Silné prípravky však používajte až v krajnom prípade.

3. Nájdite svoju cestu

Každý by si tu mal nájsť svoju cestu. Niekto veľmi oceňuje parné čističe, niekto uprednostňuje vodu s prídavkom prostriedku na umývanie riadu a handričku z mikrovlákna, prípadne prídavnú obyčajnú plastovú stierku. Stále často používané sú … nylonové pančuchy alebo noviny. Vyberte si, čo vám vyhovuje. Nie je tu žiadne pravidlo ani zlatá stredná cesta.

4. Pranie vždy jedným smerom

Dôležité! Ak okná čistíte napríklad mäkkou handričkou, nezabudnite utierať vždy jedným smerom. Napríklad vnútro sklenených tabúľ vertikálne zhora nadol a vonkajšok horizontálne sprava doľava. Ak sa objavia pruhy, budete môcť jednoducho overiť, na ktorej strane okna sú. Jednoduché a brilantné, však?

5. Proti škvrnám a šmuhám

Čo robiť, aby ste predišli škvrnám a šmuhám na sklách? Okná po vyčistení čo najskôr osušte, napríklad mäkkou handričkou alebo jednoducho papierovou utierkou. Čím skôr to urobíte, tým väčšia je šanca, že celá výzva bude úspešná.

6. Lesklé okná? Ekologický spôsob!

Chcete, aby sa vaše okná krásne leskli a zároveň sa vám nepáči používanie chemikálií? Pripravte roztok vody a citrónu v pomere – pol pohára šťavy na pohár vody. Takto umyté okná sa budú nielen krásne lesknúť, ale aj sviežo voňať. A to je cieľ po všetkých upratovaniach, nie?

7. Rýchly spôsob čistenia

Umývate okná pravidelne a tento rok na to pred Vianocami nemáte čas? Kúpte si vlhčené obrúsky na čistenie okien. Ak sa o rámy a sklá pravidelne staráte, tentoraz ich stačí utrieť a okná sa budú lesknúť čistotou.

8. Pozor na slnečné dni

Je pravda, že teraz, keď je zima, nám to asi nič nehrozí, ale … pozor na slnečné lúče. Mohlo by sa zdať, že čistenie okien za krásneho slnečného počasia sa zdá byť samozrejmosťou. Nie nevyhnutne. Pri pôsobení slnečného žiarenia sa použité prostriedky na čistenie okien rýchlejšie odparujú. Až tak, že niekedy je pre nás ťažké utrieť okná do sucha. Výsledkom sú nevzhľadné a ťažko odstrániteľné pruhy.

9. Umývanie okien počas mrazov

Tohtoročný december je mimoriadne zimný. To znamená, že pri čistení okien musíte byť opatrní. Sklá môžu byť potom jemnejšie. Dávajte pozor, aby ste na handričku príliš netlačili.

10. Čistenie okien vo upratovacou službou

Umývanie okien s dvoma ľuďmi má veľký zmysel! Jeden zo spoločníkov čistí rámy a ide k ďalšiemu oknu, druhý čistí okná. Predtým si spoločne pripravia svoje pracovisko (odstránia všetko z parapetov a pod.). Vieme, že veľa ľudí túto domácu úlohu nenávidí, preto sa oplatí robiť to spoločne. Bude to ľahšie, efektívnejšie a vo výsledku aj rýchlejšie.

Príjemné vianočné upratovanie a … Veselé sviatky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *