Aké sú výhody gabionových plotov

Gabiónové ploty sú stabilné, masívne a odolné voči mechanickému poškodeniu. Dôležité je, že gabióny veľmi dobre potláčajú hluk. Aké ďalšie výhody majú gabionové ploty? Aké je využitie gabionov v krajinnej architektúre, okrem stavania plotov?

Gabiónové ploty – výhody

Gabiónové ploty sú stabilné, masívne, dajú sa umiestniť aj na nerovný terén, pretože odolajú rôznym vibráciám a pohybom pôdy. Sú odolné voči mechanickému poškodeniu a vplyvom času a poveternostných podmienok (sú priepustné pre vodu, vďaka čomu im neublíži mráz). Gabiónové ploty dobre tlmia hluk, napríklad prichádzajúci z ulice, pretože nepravidelné tvary výplne rozptyľujú zvukové vlny.

Veľmi jednoducho sa inštalujú, dajú sa tiež jednoducho ozdobiť inštaláciou osvetlenia, prípadne získať zaujímavé dekoratívne efekty v kombinácii s inými materiálmi.

Gabiónové ploty sú všestranné a hodia sa k mnohým architektonickým štýlom. Vďaka širokej škále vzorov a veľkostí sietí, ako aj typov materiálov na ich výplň, sa môžu stať ozdobou rôznych vlastností. Na trhu je množstvo systémov gabionového oplotenia, ktoré sa po montáži vyplnia vhodne zvoleným materiálom. Šírka plotových košov sa pohybuje od 15 do 50 cm, výška od 20 do 260 cm a dĺžka je v podstate neobmedzená. Vďaka takýmto rozdielnym rozmerom z nich možno postaviť plné rozpätia alebo len podstavce a plotové stĺpiky.

Dôležité

Gabióny sa už dlho používajú v inžinierskych a hydrotechnických stavbách. Svoje miesto majú aj v architektúre, o to viac, že ​​sa dajú prispôsobiť akémukoľvek architektonickému štýlu. Gabiónové koše umožňujú ľubovoľné usporiadanie priestoru, preto sa v dnešnej dobe často vyskytujú ploty či iné prvky drobnej architektúry, ako aj fasády zhotovené s ich využitím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *