plastové okná

Každý si uvedomuje, akú dôležitú úlohu zohrávajú okná v každej domácnosti. Treba si ich však vedieť vyskladať tak, aby čo najlepšie presvetlili miestnosť a zároveň umožňovali široké možnosti usporiadania. Odporúčame, ako na to!

Dom, presvetlený vďaka oknám, bude nielen energeticky nenáročný (netreba časté rozsvecovanie, plus lepšie vykurovanie objektu), ale aj príjemný. Prirodzené svetlo na nás totiž pôsobí veľmi pozitívne.

Orientácia na svetové strany

Kde, kedy a aké svetlo bude u nás doma, samozrejme, závisí od našej orientácie na svetové strany. Dobrý projektant naplánuje orientáciu budovy a okenných otvorov tak, aby čo najlepšie využilo slnečné žiarenie nielen z hľadiska osvetlenia, ale aj prikurovania. Južná strana je vždy najteplejšia a najlepšie osvetlená. Netreba byť odborníkom, aby ste vedeli, že na severnej strane to bude úplne naopak. Aby ste stratili čo najmenej tepla, je potrebné obmedziť počet a veľkosť presklenia na severnej strane. Tu je najlepšie inštalovať energeticky úsporné okná, ktoré sa budú vyznačovať zvýšenou tepelnou izoláciou.

Najväčšie okná domu by mali byť umiestnené na juh, juhozápad a západ. Samozrejme, musíte počítať s tým, že v lete môžu tieto zasklenia viesť k prehrievaniu. Preto by ste vo fáze návrhu a konštrukcie mali pamätať na závesy.

Funkcie okien a interiéru

Ako zariadiť miestnosti pre osvetlené časti domu? Denná zóna, teda obývačka, by mala byť situovaná na juh a západ. Je to tiež dobré miesto pre jedáleň, kanceláriu alebo herňu pre deti. Spálňa by mala byť na východnej strane – vtedy nás ranné lúče zobudia a naladia na celý deň. Tu sa samozrejme neoplatí dávať veľké okná, ktoré prepustia príliš veľa svetla a prispejú k výraznému ochladeniu. Aké miestnosti by mali byť umiestnené na sever? Kuchyňa, práčovňa, technická miestnosť, špajza, kotolňa. Niektoré z týchto interiérov nemusia mať okná vôbec a keď už, stačia malé okná.

Garážové okná

Samozrejme, stojí za to postarať sa o okná v garáži. Garáž môže byť umiestnená na severnej strane. Otvory musia byť malé, najlepšie vyššie ako štandardne, aby bolo zvonku ťažšie vidieť obsah garáže.

Nádherný výhľad

Pozemok s domom je na krásnom mieste? Stojí za to vziať do úvahy výhľady, ktoré je možné vidieť z budovy. Dobrý dizajnér ich zohľadní pri plánovaní zasklenia. Koniec koncov, to, na čo sa každý deň pozeráme z domu, môže mať tiež obrovský vplyv na našu pohodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *